1 August 2017

 

 

World Scout Day

 

Adult Recognition Award Recipient Announcement

 

To celebrate World Scout Day, Scouts WA would like to recognise the achievement and contributions to Scouting of Leaders and Supporters who have been awarded Adult Recognition Awards on 1 August 2017.

 

Adult Recognition Awards are made to people who have given valuable service to Scouts Australia over an extended period. Such Awards are granted for sustained commitment to the Association, both within and beyond an adult member’s designated role and responsibilities.

Full guidelines can be found in the Scouts Australia Policy and Rules - R13.5 Scouts Australia Adult Recognition Awards.

 

The WA Branch Chief Commissioner, Barbara de la Hunty, would like to thank these adults and congratulate them for their dedication and commitment to Scouting on behalf of the many thousands of Scouts, both past and present.

 

SPECIAL SERVICE AWARD

For the successful support, development or management of a section or formation, or for an intense contribution over a period of at least 12 months to the success of a major event or major activity.

 

RENEE

AZZOPARDI

Assistant Joey Scout Leader

Bullsbrook Scout Group

JONENE

BARRETT

Cub Scout Leader

Chittering Scout Group

JASON

BERINGER

Scout Leader 

Scarborough Beach Scout Group

TOBY

BLYTH

Assistant Cub Scout Leader

Leschenault Scout Group

DULCIE

BRIDGES

Committee Treasurer

Bunbury Sea Scout Group

DANA

CHAPMAN

Assistant Cub Scout Leader

Wembley Downs Scout Group

STUART

CHASE

Scout Leader

Carramar Scout Group

JULIA

CLASBY

Cub Scout Leader

Australind Scout Group

JESSICA

DICKSON

Assistant Scout Leader

Busselton Sea Scout Group

GORDAN

DORANT

Cub Scout Leader

Kinross Scout Group

SCOTT

DORNING

Assistant Scout Leader

Karratha Scout Group

BARBARA

DRANSFIELD

Committee Treasurer

Hamersley Scout Group

CHRISTOPHER

D'SOUZA

Assistant Joey Scout Leader

Busselton Sea Scout Group

MICHELLE

DUE

Assistant Cub Scout Leader

Hampton Park Scout Group

DARREN

EVERETT

Assistant Scout Leader

Ballajura Scout Group

MAUREEN

FRANCIS

Adult Helper

Collie Scout Group

DANIELLE

HAGE

Assistant Scout Leader

Karratha Scout Group

KAITLIN

HARRIS

Cub Scout Leader

Busselton Sea Scout Group

JORDAN

HARRIS

Assistant Joey Scout Leader

Busselton Sea Scout Group

ALISON

HARVEY

Assistant Joey Scout Leader

Hampton Park Scout Group

KRYSTAL

HAYES

Assistant Cub Scout Leader

Liddelow Scout Group

HELEN

HERBAGE

Audit & Governance Committee Chairman Scouts WA Board

BAILEY

HESLEWOOD

Assistant Cub Scout Leader

Busselton Sea Scout Group

IAN

HOBBS

Adult Helper

Hamersley Scout Group

RICHARD

HORNE

Adult Helper

Northam Scout Group

ALISDAIR

HUNTER

Venturer Leader

Riverton Scout Group

BRIEN

JACKMAN

Cub Scout Leader

Hamersley Scout Group

MICHAEL

JACOBSON

Cub Scout Leader

Riverton Scout Group

CHERYL

JOHNSTON

Assistant Cub Scout Leader

Collie Scout Group

VIVIENNE

LINCOLN

Assistant Joey Scout Leader

Carramar Scout Group

BRYN

MARTIN

Assistant Cub Scout Leader

Busselton Sea Scout Group

STEVEN

MASSEY

Assistant Group Leader

Carramar Scout Group

JULIA

MAYBEE

Adult Helper

Hamersley Scout Group

KATARINA

MCDOWELL

Committee Member

Northam Scout Group

PHILLIP

MELTON

Cub Scout Leader

Scarborough Beach Scout Group

JAYSON

MEREMA

Committee Treasurer

Collie Scout Group

CHRISTINE

MOGG

Group Leader

Leschenault Scout Group

JEREMY

MOGG

Scout Leader

Leschenault Scout Group

PAUL

MULLIGAN

Committee Treasurer

Carramar Scout Group

FIONA

O'CARROLL

Adult Helper

Hamersley Scout Group

SUZANNE

OLDHAM

Group Leader

Newman Scout Group

KATHERINE

PARKES

Adult Helper/Rover

Liddelow Scout Group

NICOLE

POULISH

Committee Member

Albany Scout Group

CARA

REVELL

Assistant Venturer Leader

Ellenbrook Scout Group

WAVNE

RIKKERS

Deputy Chairman

Scouts WA Board

JENNIFER

RODGERS

Assistant Scout Leader

Carramar Scout Group

JAMES

SALT

Cub Scout Leader

Wembley Downs Scout Group

PETER

SCHAUBS

Cub Scout Leader

Riverton Scout Group

SAMANTHA

SCHOEN

Adult Helper

Warwick Scout Group

COLIN

SCHOTTE

Assistant Scout Leader

Ballajura Scout Group

DEBBIE

SCHOTTE

Group Leader

Ballajura Scout Group

RYAN

SCOTT

Group Leader

Alkimos Scout Group

MATTHEW

SHALLCROSS

Assistant Joey Scout Leader

Beldon Scout Group

ELEANOR

SHANNON

Adult Helper

Esperance Scout Group

CRAIG

SHERLOCK

Scout Leader

Hampton Park Scout Group

MATTHEW

SIDDELL

Cub Scout Leader

Baldivis Scout Group

DARREN

SMART

Assistant Cub Scout Leader

Goollelal Greenwood Scout Group

NARELLE

SMITH

Assistant Scout Leader

Cape Naturaliste Scout Group

JUSTIN

SMITH

Assistant Scout Leader

Cape Naturaliste Scout Group

MICHAEL

SNELLING

Assistant Scout Leader

Hampton Park Scout Group

NATALIE

STEAN

Assistant Cub Scout Leader

Riverton Scout Group

DARYN

TISSON

Assistant Scout Leader

Hamersley Scout Group

REBECCA

TISSON

Adult Helper

Hamersley Scout Group

MICHAEL

TOLJ

Assistant Cub Scout Leader

Darlington Scout Group

JOHN

TRUSLOVE

Assistant Joey Scout Leader

Hampton Park Scout Group

MARK

TYLER

Assistant Scout Leader

Riverton Scout Group

DANIEL

VUJCICH

Secretary

Scouts WA Board

NIALL

WARD

Cub Scout Leader

Scarborough Beach Scout Group

GREGORY

WATTS

Group Leader

Warnbro Sound Scout Group

PAUL

WHITEHEAD

Assistant Cub Scout Leader

Carramar Scout Group

VIRGINIA

WHITTAKER

Cub Scout Leader

Leschenault Scout Group

GLEN

WILKINSON

Group Leader

Australind Scout Group

DERECK

WILLIAMS

Adult Helper

Canning Sea Scout Group

 

MERITORIOUS SERVICE AWARD

For meritorious or praiseworthy service to the Association for a period of at least 6 years.

 

LEAH

BLACK

Joey Scout Leader

Karratha Scout Group

JODI

BOWMAN

Branch Commissioner (Joey Scouts)

Western Australia Branch

REBECCA

BROWN

Cub Scout Leader

Rossmoyne Shelley Scout Group

ANDREW

BURKHILL

Cub Scout Leader

Fremantle Scout Group

HELEN

CHANCE

Assistant Scout Leader

Ellenbrook Scout Group

KAREN

CLARK

Assistant Venturer Leader

Ellenbrook Scout Group

STEPHEN

CLARKE

Venturer Leader

Karratha Scout Group

GRAHAM

COBB

Assistant Cub Scout Leader

Warwick Scout Group

DONNA

COLE

Venturer Leader

Warwick Scout Group

JOANNE

DEWERS

District Commissioner

Midwest District

MICHAEL

DOODY-BURRAS

Cub Scout Leader

Warwick Scout Group

BARRY

HALLS

Adult Helper

Esperance Scout Group

JAYNE

HEMSLEY

Assistant Scout Leader

Kinross Scout Group

ANDREW

HYDE

Scout Leader

Kwinana Scout Group

FIONA

KELTIE

Committee Member

Warwick Scout Group

WAYNE

KING

Scout Leader

Cambridge Scout Group

WENDY

LIFFORD

Scout Leader

Westfield Scout Group

SCOTT

LOGAN

Honorary Treasurer

Scouts WA Board

SHARON

LOWRY

Assistant Group Leader

Goollelal Greenwood Scout Group

ROBERT

MCLACHLAN

Adult Helper

Northam Scout Group

WAYNE

MOUNTAIN

Scout Leader

Mandurah Scout Group

NEIL

MUNSLOW-DAVIES

District Commissioner

Minnawarra District

STEVE

PIPES

Scout Leader

Joondalup Scout Group

BRETT

POOLE

Board Member

Scouts WA Board

ANNELIZE

PRINSLOO

Scout Leader

Warwick Scout Group

SALLY

PUTTOCK

Committee Treasurer

Kinross Scout Group

BRIAN

SCHNEIDER

Scout Leader

Darlington Scout Group

ROSALYN

SMITH

Committee Member

Warwick Scout Group

MARK

THOMPSON

Group Leader

Roleystone Scout Group

 

SILVER WATTLE

For outstanding service to the Association for a period of at least 10 years by a uniformed member.

 

NOELA

ARMSTRONG

Joey Scout Leader

Ballajura Scout Group

JASON

BRADLEY

Cub Scout Leader

Derby Scout Group

KAREN

COLLINS

Venturer Leader

Bunbury Sea Scout Group

STEPHEN

COLLINS

Leader in Charge

South West Regional Rover Crew Scout Group

BARBARA

DE LA HUNTY

Chief Commissioner

Western Australia Branch

COLLEEN

LAWSON

Cub Scout Leader

Mirrabooka Scout Group

DANNIELLE

TURTON

Venturer Leader

Warwick Scout Group

ROBERT

VENABLES

Branch Leader (Transport)

Western Australia Branch

 

OUTSTANDING SERVICE

For outstanding service to the Association for a period of at least 12 years from non-uniformed members and supporters.

 

ROBERT

MCLACHLAN

Adult Helper

Northam Scout Group

 

SILVER KOALA

For distinguished service to the Association for a period of at least 14 years by a uniformed member.

 

GREG

BARBERA

Branch Activity Leader (Pioneering)

Western Australia Branch

CASEY

JONES

Cub Scout Leader

Rossmoyne Shelley Scout Group

GREGORY

RICKET

Assistant Regional Chief Commissioner (Adult Resources)

Perth South Region

TREVOR

WANN

Assistant District Commissioner

Midwest District

 

DISTINGUISHED SERVICE AWARD

For distinguished service to the Association for a period of at least 18 years from non-uniformed members and supporters.

 

VALERIE

SANFORD

Fellowship

Albany Scout Group

 

SILVER EMU

For further distinguished service of around 4-5 years since the award of the Silver Koala by a uniformed member.

 

FAYE

LUND

Group Leader

Bullsbrook Scout Group

RICHARD

LUND

Assistant Regional Chief Commissioner (Adult Resources)

Perth North Region

NEIL

MACPHERSON

Regional Chief Commissioner

Country South Region

PETER

WALTON OAM CF

Deputy Chief Commissioner (Adult Resources)

Western Australia Branch

LLEWELLYN

WITHERS

Regional Chief Commissioner

Perth South Region

 

 SILVER KANGAROO

For eminent achievement and exceptional service to Scouts Australia by an adult member in an active Leadership role, over a long period, in a number of roles at various levels within the organisation, or for a unique and highly valued contribution to the wellbeing of Scouting.

 

MARILYN

HALL

Group Leader

Kalamunda Scout Group

PHILIP

RASTON

Group Leader

Pelican Point Sea Scout Group